| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | 170M1569 |
| Manufacturer | Bussmann (Eaton) |
| Voltage Rating - AC | 690 V |
| Size / Dimension | 2.087" L x 0.807" W x 2.047" H (53.00mm x 20.50mm x 52.00mm) |
| Series | - |
| Response Time | - |
| Package / Case | Rectangular, Blade |
| Package | Bulk |
| Operating Temperature | - |
| Mounting Type | Requires Holder |
| Melting I²t | 2300 |
| Fuse Type | Square |
| Features | Indicating |
| Current Rating (Amps) | 160A |
| Class | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 200kA |
| Approval Agency | UR |
| Applications | Electrical, Industrial |
Eaton - Bussmann Electrical Division
Eaton - Bussmann Electrical Division
Eaton - Bussmann Electrical Division
Eaton - Bussmann Electrical Division
Eaton - Bussmann Electrical Division
Eaton - Bussmann Electrical Division
Eaton - Bussmann Electrical Division
Eaton - Bussmann Electrical Division
Eaton - Bussmann Electrical Division
Eaton - Bussmann Electrical Division
Eaton - Bussmann Electrical Division
Eaton - Bussmann Electrical Division
Eaton - Bussmann Electrical Division
Eaton - Bussmann Electrical Division
Eaton - Bussmann Electrical Division
Eaton - Bussmann Electrical Division
Eaton - Bussmann Electrical Division
Eaton - Bussmann Electrical Division
Eaton - Bussmann Electrical Division
Eaton - Bussmann Electrical Division
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More