| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | 50RIA40 |
| Manufacturer | Solid State Inc. |
| Voltage - On State (Vtm) (Max) | 1.6 V |
| Voltage - Off State | 400 V |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 2.5 V |
| Supplier Device Package | TO-208AC (TO-65) |
| Series | 50RIA |
| SCR Type | Standard Recovery |
| Package / Case | TO-208AC, TO-65-3, Stud |
| Package | Bulk |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Stud Mount |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 80 A |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 50 A |
| Current - Off State (Max) | 15 mA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1430A, 1490A |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200 mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 100 mA |
Solid State Inc.
Glenair
Solid State Inc.
TE Application Tooling
Solid State Inc.
Solid State Inc.
Sullins Connector Solutions
Solid State Inc.
IXYS
Solid State Inc.
Solid State Inc.
Susumu
Solid State Inc.
Solid State Inc.
Solid State Inc.
Sullins Connector Solutions
Souriau-Sunbank by Eaton
Solid State Inc.
Solid State Inc.
Solid State Inc.
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More