| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | AM80A-048L-033F50 |
| Manufacturer | Artesyn Embedded Power |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Voltage - Input (Min) | 36V |
| Voltage - Input (Max) | 72V |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Size / Dimension | 4.60' L x 2.40' W x 0.50' H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm) |
| Series | AM80A (240W) |
| Power (Watts) | 240 W |
| Package / Case | Module |
| Package | Bulk |
| Operating Temperature | -20°C ~ 100°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Features | Remote On/Off, OTP, OVP |
| Efficiency | - |
| Current - Output (Max) | 50A |
| Applications | ITE (Commercial) |
Vicor Corporation
Vicor Corporation
Artesyn Embedded Power
TDK-Lambda Americas Inc
Vicor Corporation
TDK-Lambda Americas Inc
Artesyn Embedded Power
Vicor Corporation
Vicor Corporation
Artesyn Embedded Power
Artesyn Embedded Power
TDK-Lambda Americas Inc
ABB Power Electronics Inc.
TDK-Lambda Americas Inc
Vicor Corporation
Vicor Corporation
Vicor Corporation
ABB Power Electronics Inc.
Vicor Corporation
Artesyn Embedded Power
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More