| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | B612F-2T |
| Manufacturer | Crydom / Sensata Technologies |
| Voltage - Off State | 600 V |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 3 V |
| Structure | Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1) |
| Series | B-2T |
| Package / Case | Module |
| Package | Bulk |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs, 2 Diodes |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 600A @ 60Hz |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 80 mA |
| Base Product Number | B612 |
Infineon Technologies
SanRex Corporation
SanRex Corporation
SanRex Corporation
SanRex Corporation
IXYS
IXYS Corporation
IXYS
SanRex Corporation
SanRex Corporation
SanRex Corporation
IXYS
IXYS
IXYS
SanRex Corporation
IXYS
SanRex Corporation
SanRex Corporation
SanRex Corporation
Yangjie Technology
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More