| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | MSTC25-16 |
| Manufacturer | Microsemi |
| Voltage - Off State | 1.6 kV |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 2.5 V |
| Structure | Series Connection - All SCRs |
| Series | - |
| Package / Case | Module |
| Package | Bulk |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 25 A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 550A @ 50Hz |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200 mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150 mA |
SanRex Corporation
Sensata-Crydom
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
SanRex Corporation
Microsemi Corporation
IXYS
IXYS
IXYS
SanRex Corporation
Powerex Inc.
IXYS
SanRex Corporation
SanRex Corporation
SanRex Corporation
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More