| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | PK110FG160 |
| Manufacturer | SanRex Corporation |
| Voltage - Off State | 1.6 kV |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 3 V |
| Structure | Series Connection - All SCRs |
| Series | - |
| Package / Case | Module |
| Package | Tray |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 172 A |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 110 A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 2740A, 3000A |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 50 mA |
SanRex Corporation
Solid State Inc.
IXYS
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
IXYS
SanRex Corporation
SanRex Corporation
SanRex Corporation
IXYS
Microsemi Corporation
Sensata-Crydom
IXYS
IXYS
Sensata-Crydom
SanRex Corporation
SanRex Corporation
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More