| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | T92S7D12-24-02 |
| Manufacturer | Potter & Brumfield Relays / TE Connectivity |
| Termination Style | PC Pin |
| Switching Voltage | 600VAC - Max |
| Series | T92 |
| Seal Rating | Sealed - Fully |
| Release Time | 25 ms |
| Relay Type | General Purpose |
| Package | Bulk |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Operate Time | 25 ms |
| Must Release Voltage | 2.4 VDC |
| Must Operate Voltage | 18 VDC |
| Mounting Type | Through Hole |
| Features | - |
| Contact Rating (Current) | 40 A |
| Contact Material | Silver Cadmium Oxide (AgCdO) |
| Contact Form | DPST-NO (2 Form A) |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Coil Type | Non Latching |
| Coil Resistance | 350 Ohms |
| Coil Insulation | - |
| Coil Current | 68.6 mA |
| Base Product Number | T92S7 |
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
YAGEO
KEMET
Amphenol Custom Cable
EPSON
SiTime
Curtis Industries
Renesas Electronics America Inc
Abracon LLC
MEAN WELL USA Inc.
KOA Speer Electronics, Inc.
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
MaxBotix Inc.
Siemens
JET
Amphenol Custom Cable
MEAN WELL USA Inc.
SiTime
C&K
SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Br
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More