| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | TTB6C135N16LOF |
| Manufacturer | Cypress Semiconductor (Infineon Technologies) |
| Voltage - Off State | 1.6 kV |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 2.5 V |
| Structure | Bridge, 3-Phase - All SCRs |
| Series | - |
| Package / Case | Module |
| Package | Bulk |
| Operating Temperature | 125°C (TJ) |
| Number of SCRs, Diodes | 6 SCRs |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 100 A |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 173 A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1000A @ 50Hz |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200 mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150 mA |
SanRex Corporation
SanRex Corporation
SanRex Corporation
SanRex Corporation
SanRex Corporation
SanRex Corporation
IXYS
IXYS
Yangjie Technology
Powerex Inc.
Microsemi Corporation
IXYS
SanRex Corporation
IXYS
SanRex Corporation
SanRex Corporation
IXYS
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Powerex Inc.
IXYS
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More