| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | VMK165-007T |
| Manufacturer | IXYS / Littelfuse |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 8mA |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | TO-240AA |
| Series | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 7mOhm @ 82.5A, 10V |
| Power - Max | 390W |
| Package / Case | TO-240AA |
| Package | Box |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 8800pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 480nC @ 10V |
| FET Feature | - |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 70V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 165A |
| Configuration | 2 N-Channel (Dual) |
| Base Product Number | VMK165 |
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More