| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | CM430855 |
| Manufacturer | Powerex, Inc. |
| Voltage - Off State | 800 V |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 3 V |
| Structure | Series Connection - All SCRs |
| Series | - |
| Package / Case | POW-R-BLOK™ Module |
| Package | Bulk |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 86 A |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 55 A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1000A, 1100A |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 100 mA |
Powerex Inc.
SanRex Corporation
SanRex Corporation
Powerex Inc.
Powerex Inc.
SanRex Corporation
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
IXYS
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
IXYS
Powerex Inc.
Powerex Inc.
IXYS
Powerex Inc.
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More