| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | MCC26-12IO1B |
| Manufacturer | IXYS / Littelfuse |
| Voltage - Off State | 1.2 kV |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1.5 V |
| Structure | Series Connection - All SCRs |
| Series | - |
| Package / Case | TO-240AA |
| Package | Box |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 50 A |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 32 A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 520A, 560A |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200 mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 100 mA |
| Base Product Number | MCC26 |
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
SanRex Corporation
IXYS
IXYS
SanRex Corporation
IXYS
IXYS
SanRex Corporation
SanRex Corporation
Sensata-Crydom
Microsemi Corporation
SanRex Corporation
IXYS
Powerex Inc.
Solid State Inc.
IXYS
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More