| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | MCO450-22IO1 |
| Manufacturer | IXYS / Littelfuse |
| Voltage - Off State | 2.2 kV |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 2 V |
| Structure | Single |
| Series | - |
| Package / Case | Y1-CU |
| Package | Box |
| Operating Temperature | -40°C ~ 130°C (TJ) |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 750 A |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 464 A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 15000A, 16000A |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 300 mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 300 mA |
| Base Product Number | MCO450 |
Sensata-Crydom
IXYS Corporation
IXYS
SanRex Corporation
Sensata-Crydom
SanRex Corporation
Sensata-Crydom
SanRex Corporation
Microsemi Corporation
IXYS
IXYS
Powerex Inc.
IXYS
SanRex Corporation
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
IXYS
IXYS
SanRex Corporation
Sensata-Crydom
SanRex Corporation
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More