| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | VVZB135-16IOXT |
| Manufacturer | IXYS / Littelfuse |
| Voltage - Off State | 1.6 kV |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1.4 V |
| Structure | Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes - IGBT with Diode |
| Series | - |
| Package / Case | E2 |
| Package | Box |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Number of SCRs, Diodes | 3 SCRs, 3 Diodes |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 700A, 755A |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 100 mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 80 mA |
| Base Product Number | VVZB135 |
SanRex Corporation
IXYS
IXYS
IXYS
Sensata-Crydom
Yangjie Technology
IXYS
IXYS
IXYS
Microsemi Corporation
IXYS
Sensata-Crydom
KYOCERA AVX
SanRex Corporation
SanRex Corporation
IXYS
IXYS
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
IXYS
Solid State Inc.
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More