| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | VVZ24-12IO1 |
| Manufacturer | IXYS / Littelfuse |
| Voltage - Off State | 1.2 kV |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1 V |
| Structure | Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes |
| Series | - |
| Package / Case | KAMM |
| Package | Bulk |
| Operating Temperature | - |
| Number of SCRs, Diodes | 3 SCRs, 3 Diodes |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 16 A |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 21 A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 300A, 320A |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 100 mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 65 mA |
| Base Product Number | VVZ |
SanRex Corporation
IXYS
SanRex Corporation
SanRex Corporation
SanRex Corporation
Sensata-Crydom
Solid State Inc.
IXYS
Microsemi Corporation
SanRex Corporation
IXYS
IXYS
IXYS
SanRex Corporation
IXYS
IXYS
SanRex Corporation
SanRex Corporation
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Sensata-Crydom
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More