| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | PD160FG160 |
| Manufacturer | SanRex Corporation |
| Voltage - Off State | 1.6 kV |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 3 V |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode |
| Series | - |
| Package / Case | Module |
| Package | Tray |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 251 A |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 160 A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 5000A, 5400A |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 100 mA |
IXYS
KYOCERA AVX
IXYS Corporation
IXYS
SanRex Corporation
Sensata-Crydom
IXYS
Sensata-Crydom
SanRex Corporation
IXYS
SanRex Corporation
Microsemi Corporation
IXYS
Yangjie Technology
SanRex Corporation
SanRex Corporation
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Powerex Inc.
SanRex Corporation
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More