| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | MCD132-18IO1 |
| Manufacturer | IXYS / Littelfuse |
| Voltage - Off State | 1.8 kV |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 2.5 V |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode |
| Series | - |
| Package / Case | Y4 |
| Package | Box |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 300 A |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 130 A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 4750A, 5080A |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200 mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150 mA |
| Base Product Number | MCD132 |
IXYS
IXYS
IXYS
Powerex Inc.
SanRex Corporation
IXYS
IXYS
SanRex Corporation
SanRex Corporation
Sensata-Crydom
IXYS
Yangjie Technology
SanRex Corporation
IXYS
SanRex Corporation
IXYS
IXYS
SanRex Corporation
IXYS
IXYS
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More