| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | MT200DT16L2 |
| Manufacturer | Yangjie Technology |
| Voltage - Off State | 1.6 kV |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 3 V |
| Structure | Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes |
| Series | - |
| Package / Case | Module |
| Package | Bulk |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 6 Diodes |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 200 A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1900A @ 50Hz |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150 mA |
IXYS
IXYS
SanRex Corporation
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Sensata-Crydom
Powerex Inc.
SanRex Corporation
Sensata-Crydom
IXYS
IXYS
IXYS
SanRex Corporation
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
SanRex Corporation
IXYS
IXYS
IXYS
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
IXYS
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More