| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | VGO36-16IO7 |
| Manufacturer | IXYS / Littelfuse |
| Voltage - Off State | 1.6kV |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1V |
| Structure | Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 3) |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | ECO-PAC1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs, 2 Diodes |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | SCR Module 1.6kV Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 3) Chassis Mount ECO-PAC1 |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 40A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 320A, 350A |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 100mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 65mA |
| Base Part Number | VGO36 |
Infineon Technologies
SanRex Corporation
SanRex Corporation
SanRex Corporation
IXYS
IXYS
IXYS
SanRex Corporation
SanRex Corporation
SanRex Corporation
SanRex Corporation
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Sensata-Crydom
Microsemi Corporation
IXYS
KYOCERA AVX
Yangjie Technology
IXYS
IXYS
SanRex Corporation
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More