| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | PK90FG160 |
| Manufacturer | SanRex Corporation |
| Voltage - Off State | 1.6 kV |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 3 V |
| Structure | Series Connection - All SCRs |
| Series | - |
| Package / Case | Module |
| Package | Tray |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 140 A |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 90 A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 2100A, 2300A |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 50 mA |
SanRex Corporation
SanRex Corporation
SanRex Corporation
Infineon Technologies
IXYS
SanRex Corporation
SanRex Corporation
IXYS
SanRex Corporation
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
SanRex Corporation
SanRex Corporation
Yangjie Technology
IXYS
Powerex Inc.
SanRex Corporation
SanRex Corporation
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More