| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | VHFD29-08IO1 |
| Manufacturer | IXYS / Littelfuse |
| Voltage - Off State | 800 V |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1 V |
| Structure | Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1) |
| Series | - |
| Package / Case | V1A-PAK |
| Package | Box |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs, 4 Diodes |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 28 A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 300A, 330A |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 100 mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 65 mA |
| Base Product Number | VHFD29 |
IXYS
Sensata-Crydom
IXYS
IXYS
SanRex Corporation
Powerex Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
SanRex Corporation
SanRex Corporation
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
SanRex Corporation
SanRex Corporation
IXYS
Yangjie Technology
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
IXYS
IXYS
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More