| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | CM600HU-24F |
| Manufacturer | Powerex, Inc. |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200 V |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.4V @ 15V, 600A |
| Supplier Device Package | Module |
| Series | IGBTMOD™ |
| Power - Max | 2400 W |
| Package / Case | Module |
| Package | Bulk |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| NTC Thermistor | No |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 230 nF @ 10 V |
| Input | Standard |
| IGBT Type | Trench |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 2 mA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600 A |
| Configuration | Single |
Powerex Inc.
Infineon Technologies
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
IXYS
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More