| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | CM600DU-24NFH |
| Manufacturer | Powerex, Inc. |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200 V |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 6.5V @ 15V, 600A |
| Supplier Device Package | Module |
| Series | IGBTMOD™ |
| Power - Max | 1550 W |
| Package / Case | Module |
| Package | Bulk |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| NTC Thermistor | No |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 95 nF @ 10 V |
| Input | Standard |
| IGBT Type | - |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1 mA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600 A |
| Configuration | Half Bridge |
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
IXYS
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Powerex Inc.
IXYS
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
IXYS
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More