| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | MIXA60WB1200TEH |
| Manufacturer | IXYS / Littelfuse |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200 V |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.1V @ 15V, 55A |
| Supplier Device Package | E3 |
| Series | - |
| Power - Max | 290 W |
| Package / Case | E3 |
| Package | Box |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| NTC Thermistor | Yes |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Input | Three Phase Bridge Rectifier |
| IGBT Type | PT |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 500 µA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 85 A |
| Configuration | Three Phase Inverter with Brake |
| Base Product Number | MIXA60 |
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Fairchild Semiconductor
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
IXYS
IXYS
Powerex Inc.
IXYS
IXYS
Powerex Inc.
Infineon Technologies
Powerex Inc.
IXYS
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Fairchild Semiconductor
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More