| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | FMG2G50US60 |
| Manufacturer | Fairchild (onsemi) |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600 V |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.8V @ 15V, 50A |
| Supplier Device Package | 7PM-GA |
| Series | - |
| Power - Max | 250 W |
| Package / Case | 7PM-GA |
| Package | Bulk |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| NTC Thermistor | No |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 3.46 nF @ 30 V |
| Input | Standard |
| IGBT Type | - |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 250 µA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 50 A |
| Configuration | Half Bridge |
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Microchip Technology
Powerex Inc.
onsemi
Powerex Inc.
Powerex Inc.
IXYS
Powerex Inc.
Infineon Technologies
Microchip Technology
Infineon Technologies
IXYS
IXYS
Powerex Inc.
IXYS
Powerex Inc.
Powerex Inc.
onsemi
Fairchild Semiconductor
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More