| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | APT60GF120JRD |
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200 V |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 3.4V @ 15V, 60A |
| Supplier Device Package | SOT-227 (ISOTOP®) |
| Series | - |
| Power - Max | 521 W |
| Package / Case | SOT-227-4, miniBLOC |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| NTC Thermistor | No |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 7.08 nF @ 25 V |
| Input | Standard |
| IGBT Type | NPT |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 500 mA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 115 A |
| Configuration | Single |
| Base Product Number | APT60 |
Microchip Technology
Microchip Technology
Microchip Technology
IXYS
Microchip Technology
IXYS
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Microchip Technology
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Microchip Technology
Powerex Inc.
Powerex Inc.
IXYS
Powerex Inc.
Microchip Technology
Microchip Technology
Microchip Technology
IXYS
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More