| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | APT2X61S20J |
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900 mV @ 60 A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200 V |
| Technology | Schottky |
| Supplier Device Package | ISOTOP® |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | 55 ns |
| Package / Case | ISOTOP |
| Package | Tube |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Diode Configuration | 2 Independent |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 mA @ 200 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 75A |
| Base Product Number | APT2X61 |
Microchip Technology
Microchip Technology
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Microchip Technology
Microchip Technology
Microchip Technology
Microchip Technology
Microchip Technology
Microsemi Corporation
IXYS
IXYS
IXYS
Microsemi Corporation
KYOCERA AVX
IXYS
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
IXYS
Microchip Technology
SMC Diode Solutions
Microchip Technology
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More