| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | APT2X101D20J |
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1 V @ 100 A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200 V |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | ISOTOP® |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | 60 ns |
| Package / Case | SOT-227-4, miniBLOC |
| Package | Tube |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Diode Configuration | 2 Independent |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500 µA @ 200 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 100A |
| Base Product Number | APT2X101 |
Microchip Technology
IXYS
Microchip Technology
Microchip Technology
SanRex Corporation
IXYS
SanRex Corporation
SanRex Corporation
Microchip Technology
STMicroelectronics
Microchip Technology
SMC Diode Solutions
IXYS
Microchip Technology
Microchip Technology
Microchip Technology
Microchip Technology
Microsemi Corporation
Microsemi Corporation
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More