| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | CPT30040 |
| Manufacturer | Microsemi |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 760 mV @ 200 A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40 V |
| Technology | Schottky |
| Supplier Device Package | TO-244AB |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package / Case | TO-244AB |
| Package | Bulk |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 4 mA @ 40 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 150A |
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Microsemi Corporation
IXYS
IXYS
Microchip Technology
GeneSiC Semiconductor
SanRex Corporation
Microsemi Corporation
SMC Diode Solutions
Microsemi Corporation
IXYS
SanRex Corporation
IXYS
IXYS
Microchip Technology
IXYS
Microsemi Corporation
IXYS
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More