| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | MDD95-12N1B |
| Manufacturer | IXYS / Littelfuse |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.43 V @ 300 A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200 V |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | TO-240AA |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package / Case | TO-240AA |
| Package | Bulk |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Diode Configuration | 1 Pair Series Connection |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 15 mA @ 1200 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 120A |
| Base Product Number | MDD95 |
IXYS
IXYS
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
IXYS
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Microsemi Corporation
STMicroelectronics
GeneSiC Semiconductor
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
onsemi
IXYS
IXYS
IXYS
SMC Diode Solutions
SMC Diode Solutions
SanRex Corporation
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More