| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | MDD56-12N1B |
| Manufacturer | IXYS / Littelfuse |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.48 V @ 200 A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200 V |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | TO-240AA |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package / Case | TO-240AA |
| Package | Box |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Diode Configuration | 1 Pair Series Connection |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 mA @ 1200 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 95A |
| Base Product Number | MDD56 |
STMicroelectronics
STMicroelectronics
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Microchip Technology
IXYS
SMC Diode Solutions
SanRex Corporation
IXYS
Microchip Technology
IXYS
IXYS
Microsemi Corporation
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More