| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | DSS2X160-01A |
| Manufacturer | IXYS / Littelfuse |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 980 mV @ 160 A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V |
| Technology | Schottky |
| Supplier Device Package | SOT-227B |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package / Case | SOT-227-4, miniBLOC |
| Package | Tube |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 4 mA @ 100 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 160A |
| Base Product Number | DSS2 |
GeneSiC Semiconductor
Microsemi Corporation
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
SanRex Corporation
SMC Diode Solutions
IXYS
Microsemi Corporation
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Microsemi Corporation
IXYS
IXYS
IXYS
SanRex Corporation
Powerex Inc.
Microsemi Corporation
IXYS
IXYS
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
STMicroelectronics
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More