| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | CPT30045 |
| Manufacturer | Microsemi |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 760 mV @ 200 A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45 V |
| Technology | Schottky |
| Supplier Device Package | Twin Tower |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package / Case | MD3CC |
| Package | Bulk |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 4 mA @ 45 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 150A |
SMC Diode Solutions
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
Microsemi Corporation
STMicroelectronics
SMC Diode Solutions
IXYS
SanRex Corporation
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
SanRex Corporation
IXYS
IXYS
Microchip Technology
KYOCERA AVX
Microsemi Corporation
Microsemi Corporation
SanRex Corporation
Microsemi Corporation
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More