| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | BYT261PIV-400 |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5 V @ 60 A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400 V |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | ISOTOP® |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | 100 ns |
| Package / Case | ISOTOP |
| Package | Tube |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Diode Configuration | 2 Independent |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 60 µA @ 400 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 60A |
| Base Product Number | BYT261 |
GeneSiC Semiconductor
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
IXYS
IXYS
KYOCERA AVX
SanRex Corporation
IXYS
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
SMC Diode Solutions
SMC Diode Solutions
Microchip Technology
IXYS
SanRex Corporation
SanRex Corporation
Microchip Technology
STMicroelectronics
Microsemi Corporation
IXYS
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More