| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | DD200KB160 |
| Manufacturer | SanRex Corporation |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3 V @ 620 A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1600 V |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | - |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package / Case | Module |
| Package | Tray |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Diode Configuration | 1 Pair Series Connection |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 mA @ 1600 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 200A |
SanRex Corporation
onsemi
SanRex Corporation
GeneSiC Semiconductor
SanRex Corporation
Microsemi Corporation
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
SanRex Corporation
SanRex Corporation
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
SanRex Corporation
Microsemi Corporation
Microsemi Corporation
SanRex Corporation
IXYS
IXYS
KYOCERA AVX
Microsemi Corporation
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More