| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | DD200KB220 |
| Manufacturer | SanRex Corporation |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3 V @ 620 A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 2200 V |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | - |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package / Case | Module |
| Package | Tray |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Diode Configuration | 1 Pair Series Connection |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 mA @ 2200 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 200A |
Microchip Technology
IXYS
IXYS
Microsemi Corporation
SMC Diode Solutions
SMC Diode Solutions
Microsemi Corporation
SanRex Corporation
GeneSiC Semiconductor
IXYS
SanRex Corporation
SanRex Corporation
Microsemi Corporation
SMC Diode Solutions
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
IXYS
IXYS
SMC Diode Solutions
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More