| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | MEK350-02DA |
| Manufacturer | IXYS / Littelfuse |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.07 V @ 260 A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200 V |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | Y4-M6 |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | 200 ns |
| Package / Case | Y4-M6 |
| Package | Bulk |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3 mA @ 200 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 356A |
| Base Product Number | MEK350 |
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
SanRex Corporation
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Microsemi Corporation
SMC Diode Solutions
KYOCERA AVX
IXYS
SMC Diode Solutions
SMC Diode Solutions
SanRex Corporation
Microsemi Corporation
IXYS
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
SanRex Corporation
IXYS
Microsemi Corporation
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
IXYS
SanRex Corporation
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More