| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | APT50M50JVR |
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 5mA |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | ISOTOP® |
| Series | POWER MOS V® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 50mOhm @ 500mA, 10V |
| Package / Case | SOT-227-4, miniBLOC |
| Package | Tube |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 19600 pF @ 25 V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 1000 nC @ 10 V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 77A (Tc) |
| Base Product Number | APT50M50 |
Infineon Technologies
Microchip Technology
IXYS
IXYS
Microchip Technology
Microchip Technology
Microchip Technology
Microchip Technology
IXYS
Microchip Technology
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
IXYS
STMicroelectronics
Microchip Technology
Microchip Technology
Microchip Technology
Microchip Technology
IXYS
Microchip Technology
IXYS
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More