| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | IXFK140N20P |
| Manufacturer | IXYS / Littelfuse |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 4mA |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | TO-264AA (IXFK) |
| Series | HiPerFET™, Polar |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 18mOhm @ 70A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 830W (Tc) |
| Package / Case | TO-264-3, TO-264AA |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 7500 pF @ 25 V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 240 nC @ 10 V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V, 15V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 140A (Tc) |
| Base Product Number | IXFK140 |
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
STMicroelectronics
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
Microchip Technology
Infineon Technologies
IXYS
Microchip Technology
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More