| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | STE70NM60 |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | ISOTOP® |
| Series | MDmesh™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 55mOhm @ 30A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 600W (Tc) |
| Package / Case | ISOTOP |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 7300 pF @ 25 V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 266 nC @ 10 V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 70A (Tc) |
| Base Product Number | STE70 |
STMicroelectronics
IXYS
STMicroelectronics
Microchip Technology
STMicroelectronics
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
STMicroelectronics
STMicroelectronics
Infineon Technologies
IXYS
STMicroelectronics
IXYS
IXYS
STMicroelectronics
Microchip Technology
STMicroelectronics
IXYS
IXYS
STMicroelectronics
STMicroelectronics
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More