| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | BF3510TV |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1 kV |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | ISOTOP® |
| Series | - |
| Package / Case | ISOTOP |
| Package | Tray |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Mounting Type | QC Terminal |
| Diode Type | Single Phase |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 800 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 35 A |
| Base Product Number | BF3510 |
IXYS
SanRex Corporation
GeneSiC Semiconductor
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Sensata-Crydom
SanRex Corporation
IXYS
Solid State Inc.
IXYS
Sensata-Crydom
Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
IXYS
Powerex Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
SanRex Corporation
STMicroelectronics
IXYS
SanRex Corporation
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More