| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | VUM24-05N |
| Manufacturer | IXYS / Littelfuse |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 600 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.65 V @ 22 A |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | V1-B-Pack |
| Series | - |
| Package / Case | V1-B-Pack |
| Package | Box |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Diode Type | Single Phase (PFC Module) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1.5 mA @ 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 40 A |
| Base Product Number | VUM24 |
Microsemi Corporation
SanRex Corporation
SanRex Corporation
Powerex Inc.
IXYS
IXYS
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
IXYS
Powerex Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
IXYS
Yangjie Technology
IXYS
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
SanRex Corporation
STMicroelectronics
IXYS
IXYS
Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More