| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | VUO62-12NO7 |
| Manufacturer | IXYS / Littelfuse |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1.2 kV |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.8 V @ 150 A |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | PWS-D |
| Series | - |
| Package / Case | PWS-D |
| Package | Box |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Diode Type | Three Phase |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300 µA @ 1200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 63 A |
| Base Product Number | VUO62 |
IXYS
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
GeneSiC Semiconductor
IXYS
IXYS
IXYS
Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
Sensata-Crydom
IXYS
IXYS
Solid State Inc.
SanRex Corporation
IXYS
Powerex Inc.
IXYS
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
IXYS
Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
IXYS
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More