| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | DF100AA160 |
| Manufacturer | SanRex Corporation |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1.6 kV |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2 V @ 100 A |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | - |
| Series | - |
| Package / Case | Module |
| Package | Tray |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Diode Type | Three Phase |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 15 mA @ 1600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 100 A |
SanRex Corporation
IXYS
IXYS
Powerex Inc.
Powerex Inc.
IXYS
IXYS
Yangjie Technology
SanRex Corporation
SanRex Corporation
SanRex Corporation
IXYS
SanRex Corporation
SanRex Corporation
Microsemi Corporation
Powerex Inc.
GeneSiC Semiconductor
Solid State Inc.
STMicroelectronics
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More