| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | DF150AE160 |
| Manufacturer | SanRex Corporation |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1.6 kV |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.31 V @ 150 A |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | - |
| Series | - |
| Package / Case | Module |
| Package | Tray |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Diode Type | Three Phase |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 15 mA @ 1600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 150 A |
Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
Solid State Inc.
IXYS
SanRex Corporation
Sensata-Crydom
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Powerex Inc.
IXYS
SanRex Corporation
Powerex Inc.
IXYS
Microsemi Corporation
IXYS
SanRex Corporation
SanRex Corporation
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
GeneSiC Semiconductor
SanRex Corporation
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Microsemi Corporation
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More