| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | DF50AA160 |
| Manufacturer | SanRex Corporation |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1.6 kV |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2 V @ 50 A |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | - |
| Series | - |
| Package / Case | Module |
| Package | Tray |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Diode Type | Three Phase |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 8 mA @ 1600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 50 A |
SanRex Corporation
GeneSiC Semiconductor
SanRex Corporation
Powerex Inc.
Microsemi Corporation
IXYS
IXYS
SanRex Corporation
Solid State Inc.
SanRex Corporation
SanRex Corporation
SanRex Corporation
Solid State Inc.
Powerex Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
IXYS
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Sensata-Crydom
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
GeneSiC Semiconductor
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More