| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | DF200AE160 |
| Manufacturer | SanRex Corporation |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1.6 kV |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.32 V @ 200 A |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | - |
| Series | - |
| Package / Case | Module |
| Package | Tray |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Diode Type | Three Phase |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20 mA @ 1600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 200 A |
| Base Product Number | DF200 |
IXYS
Microsemi Corporation
Powerex Inc.
Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
IXYS
Sensata-Crydom
SanRex Corporation
Powerex Inc.
IXYS
Solid State Inc.
Powerex Inc.
IXYS
IXYS
STMicroelectronics
IXYS
Microsemi Corporation
Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
IXYS
SanRex Corporation
SanRex Corporation
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More