| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | VUB120-12NO2 |
| Manufacturer | IXYS / Littelfuse |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1.2 kV |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.7 V @ 30 A |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | V2-PAK |
| Series | - |
| Package / Case | V2-PAK |
| Package | Box |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Diode Type | Three Phase (Braking) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500 µA @ 1200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 188 A |
| Base Product Number | VUB120 |
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Solid State Inc.
IXYS
IXYS
Powerex Inc.
IXYS
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
SanRex Corporation
Yangjie Technology
Powerex Inc.
IXYS
IXYS
IXYS
Microsemi Corporation
IXYS
Microsemi Corporation
IXYS
SanRex Corporation
SanRex Corporation
IXYS
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More