| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | MSD52-16 |
| Manufacturer | Microsemi |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1.6 kV |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.8 V @ 150 A |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | SM2 |
| Series | - |
| Package / Case | M2 |
| Package | Bulk |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Diode Type | Three Phase |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300 µA @ 1600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 50 A |
SanRex Corporation
Sensata-Crydom
GeneSiC Semiconductor
Microsemi Corporation
SanRex Corporation
Solid State Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
SanRex Corporation
IXYS
IXYS
SanRex Corporation
Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
Microsemi Corporation
SanRex Corporation
Microsemi Corporation
Solid State Inc.
Powerex Inc.
IXYS
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More