| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | KBPC2510W |
| Manufacturer | Solid State Inc. |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1 kV |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2 V @ 12.5 A |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | KBPC-W |
| Series | KBPC25 |
| Package / Case | 4-Square, KBPC-W |
| Package | Bulk |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Diode Type | Single Phase |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 1000 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 25 A |
SanRex Corporation
Solid State Inc.
IXYS
Powerex Inc.
GeneSiC Semiconductor
Yangjie Technology
IXYS
Solid State Inc.
Powerex Inc.
IXYS
GeneSiC Semiconductor
Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
IXYS
SanRex Corporation
GeneSiC Semiconductor
Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
Sensata-Crydom
Sensata-Crydom
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More