| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | VUO82-16NO7 |
| Manufacturer | IXYS / Littelfuse |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1.6 kV |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6 V @ 150 A |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | PWS-D |
| Series | - |
| Package / Case | PWS-D |
| Package | Bulk |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Diode Type | Three Phase |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300 µA @ 1600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 88 A |
| Base Product Number | VUO82 |
SanRex Corporation
IXYS
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
IXYS
SanRex Corporation
IXYS
IXYS
IXYS
SanRex Corporation
Solid State Inc.
IXYS
SanRex Corporation
Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
IXYS
IXYS
Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
SanRex Corporation
IXYS
IXYS
IXYS
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More